Nový Opre‘ cider Metzen – priamo z medzevských sadov

09.04.2019

Obec Medzev sa nachádza v Košickom kraji a má takmer 4500 obyvateľov. Okrem nich v sebe ale ešteukrýva staré jablkové sady. Tieto sady sme nedávno navštívili a ich odroda nás oslovila natoľko, že tidnes môžeme predstaviť náš nový cider – Metzen.

Jablká z týchto sadov dnes už na veľa miestach nerastú, čo je tiež jeden z dôvodov, prečo sme si ichvybrali. Obklopené vápencovými kopcami, vďaka polohe týchto sadov tam takmer nikdy nestihnenasnežiť, skôr než slnko roztopí prvý sneh.

Z plodov tohto krásneho kraja sa nám tak podarilo vytvoriť 7% suchý cider, ktorý si nadšenci ciderus istotou obľúbia.

Názov Metzen pochádza z dávnej legendy - Kedysi dávno v tomto kraji existoval drak, ktorý žral mladé panny. Statočná Metzen (zdrobneninaženského mena Methildis (Matilda) – Metzen), odhodlaná zbaviť sa draka, vyrobila olovenú bábku, ktorú drakovi hodila. Ten ju zožral a zomrel. Osadníci na znak vďaky nazvali svoju obec Metzenseifen, čiže Medzev. Príbeh o drakovi a obyčajoch tamojšieho kraja je zobrazený aj na samotnej etikete.

Tú má na svedomí umelec Jozef Tušan, ktorý technikou lynoritu – obrábanie linolea dlátom – vytvoril krásny,čiernobiely obraz, ktorý s hrdosťou prezentujeme.

Tento cider nie je ochutený, ovocný alebo jemný – je priamočiary, suchý. Cider Metzen.